GRY

Festiwal Nauki w Słupsku

25 maja nasza grupa "Uczeń zdolny, nie znaczy inny" uczestniczyła w nieco innej formie zajęć przygotowanych przez Akademię Pomorską w Słupsku. Studenci pod czujnym okiem wykładowców przygotowali mnóstwo atrakcji. W naszym harmonogramie znalazły się między innymi warsztaty pt. „Projektowanie 3 D”. Uczniowie przeszli krótki kurs korzystania z aplikacji do tworzenia podstawowych modeli przestrzennych i przygotowali wybrany plik do wydruku. Wykład prezentujący różnorodność karaluchów na świecie i w kraju, ich rolę w środowisku naturalnym oraz zagrożenia i szkody, jakie mogą wyrządzić, cieszył się dużą aprobatą wśród młodzieży, ze względu na żywe okazy, które można było dotknąć, a nawet zabrać ze sobą. Ponadto każdy z nas wziął udział w pokazach możliwości programistycznych jak i konstrukcyjnych robotów Lego Mindstorm, a także w pokazach pojazdów mobilnych, czyli urządzeń własnej budowy sterowanych za pomocą telefonu lub tabletu.

Bardzo dużym zainteresowaniem jak co roku cieszyło się przenośne Planetarium, w którym astronom, podróżnik odkrywał i w ciekawy sposób wyjaśniał zagadki Kosmosu podczas pokazu „sztucznego nieba”.
W punkcie medycznym można było zobaczyć pokaz pierwszej pomocy, zmierzyć ciśnienie, BMI i poziom tkanki tłuszczowej. Ponadto uczniowie chętnie uczestniczyli w podstawowych zabiegach resuscytacyjnych osoby dorosłej.
W przerwach między warsztatami oglądaliśmy wystawę zabawek i doświadczeń fizycznych, prezentację barwnych reakcji strącania osadów, pokaz pracy technika kryminalistycznego (ściąganie odcisków palców, robienie zdjęć do „kartoteki policyjnej” itp.), a jak ktoś miał ochotę to mógł sprawdzić się w policyjnym torze przeszkód.
Festiwale Nauki są wielką "pigułką edukacyjną", przedstawiają inne oblicze nauki, bardziej zrozumiałe dla ucznia. Dlatego warto angażować młodzież w takie przedsięwzięcia. Kto wie, może za kilka lat, ktoś z nas będzie naukowcem w swojej dziedzinie.

Komentarze

Popularne posty