Temat miesiąca: Sposoby na dobrą pamięć


 
Kiedy rok szkolny rozkwita w pełni, zaczyna pojawiać się coraz więcej i więcej materiału lekcyjnego, dlatego sprawne zapamiętywanie jest niezwykle potrzebne uczniom. Dzięki dobrej pamięci możemy sprawnie funkcjonować. Co służy pamięci i co zrobić, by pamięć była zawsze niezawodna?

 Trenuj mózg
Nasz umysł potrzebuje ciągłej aktywności. Gdy nie jest pobudzany do pracy, pogorszeniu ulega pamięć i koncentracja. Najlepsze dla mózgu są ćwiczenia angażujące uwagę i logikę. Lekarze polecają gry, które wymagają myślenia, np. szachy, nauczenie się na pamięć wiersza a nawet isty zakupów.




Zmień rękę
Dobra pamięć wynika w dużej mierze z doskonałej komunikacji pomiędzy dwiema półkulami mózgu – ta zaś z wiekiem szwankuje. Aby ją usprawnić, od czasu do czasu używaj innej niż zwykle ręki do wykonywania prostych, codziennych czynności. Jeśli jesteś praworęczny/a, spróbuj lewą ręką uczesać się albo umyć zęby.

 Uprawiaj sport! 

Mózg potrzebuje tlenu do działania. Dlatego regularnie uprawiaj sport. Dzięki temu zwiększa się przepływ krwi w mózgu i dotlenienie szarych komórek.
Wysiłek fizyczny aktywizuje mózg – nie tylko dlatego, że go dotlenia. Jazda na rowerze, gra w siatkówkę, tenisa czy ping-ponga pobudza umysł, ponieważ czynności te wymagają szybkiej reakcji na zmieniającą się sytuację. Mózg dokonuje wielu operacji, przewiduje tor lotu piłki, podejmuje błyskawiczne decyzje i wysyła polecenia do mięśni.

Wysypiaj się  
W czasie snu mózg nie odbiera żadnych bodźców, dzięki czemu może „popracować” w spokoju. Przywraca wtedy prawidłową ilość połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi i konsoliduje informacje zdobyte w ciągu dnia. Odpowiednia długość snu pozwala na przejście przez jego wszystkie fazy. Jedną z nich jest REM. Podczas niej uaktywnia się kora przedczołowa mózgu. Filtruje ona wiadomości, które człowiek zdobył w ciągu dnia i zapisuje w ośrodku pamięci trwałej lub je usuwa. Zdrowy sen powinien trwać 7-8 godzin dziennie.


Pełnowartościowa dieta 
Jadłospis ubogi w wartości odżywcze, witaminy i minerały wpływa niekorzystnie na zdolność koncentracji oraz pamięć. Dlatego należy wzbogacać swoją dietę w warzywa, owoce, pieczywo z pełnego ziarna oraz kasze, zawierające witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na zapamiętywanie.
Ważne miejsce w codziennym jadłospisie powinny zająć także ryby oraz jajka, które dzięki zawartości lecytyny usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego, a co za tym idzie, pozytywnie oddziałują na pracę mózgu i poprawiają przepływ informacji. Niezwykle istotne są również zdrowe tłuszcze, takie jak: oliwa z oliwek, olej z pestek winogron czy lniany, które zawierają witaminę E, chroniącą komórki nerwowe przed starzeniem.


Komentarze

Popularne posty